2008 Obedience Championship Show Results

The TADTC Obedience Championship was held on the first sunny weekend in nearly three months, which certainly made for an enjoyable event.

TADTC would like to say a big thank you to all the people who helped make the show a success. 

Firstly to our judges – Ruth Deacon, Paula Holmes, Dennis Rodgers, Mark Thornton, June Rippon, Meredith Pitcher, Sue Cooper – and stewards – Ted Willis, Stephen Harris, Kelvin Howell, Murray Aamodt, Tony Martin, Robyn How. 

Thanks also to Norm Claude for being Test Manager for us once again.  Although not a committee member this year, Anthea Finlayson kindly volunteered to coordinate everything as Show Secretary. 

Lastly, but certainly not least, thanks to the club members and their families who helped set up, call steward, do hot scents, cater, and tidy up afterwards.

comp_stay.jpg

Results and more Photos below the fold…

Results for Saturday 30th August

Sponsored by
Sasha’s Blend
and
Advance

Special Beginners

Place

Place Getter

Points

1 Samual (Richard Steele) Foxy X Heeler 69
2 Dornbrae Rusty of Queen (Camille Hearfield) Border Collie 69
3 Milani Black Fox (Katrina McGregor) Border Collie 67.5
4 Toby (Melanie Wyse) Australian Terrier X Jack Russell 67
5 A Rocky Road (Kaylah Hill) Border Collie 66

 sat_sb.jpg

Novice

Place

Place Getter

Points

1 Inch Perfect Liberty (Sarah Hesketh) Papillon 98.5
2 Benlea Montego Bay (Wendy Mackay) Golden Retriever 98.5
3 Black Annie Von Hussar (Joan Gibbs) German Shepherd Dog 98
4 Dixie Reumah Has It (Donna Barlow) Dobermann 97.5
5 Just A Breeze CDX ADXG (Rae Mayhead) Labrador/Huntaway X 97

sat_nov.jpg

Test A

Place

Place Getter

Points

1 Supreme Merlot of Heidesa CDX (Liz Jupp) Border Collie 141
2 Jalain Vigilant Kassi (Jean Borthwick) Border Collie 140
3 Q’s Tonic Too (Sue Willis) Working Sheepdog 139.5
4 Sanastasia Rose of Lexi CDX (Sandy Fea) Golden Retriever 139
5 Gizmo (Diane Lock) Beardie 139

sat_testa.jpg

Test B

Place

Place Getter

Points

1 Supreme Merlot of Heidesa CDX (Liz Jupp) Border Collie 220
2 Amboseli Manyara CDX (Nikki McDowell) Border Collie 218.5
3 Riley Ace of Croftdale (Muriel McMillan) Border Collie 218.5
4 Wist-Away Agent Triple-X CDX (Rachel Wildbore) German Shepherd Dog 217
5 Jalain Queen of Hearts (June Rippon) Border Collie 216

 sat_testb.jpg

Test C

Place

Place Getter

Points

1 Longroyd Got To Take A Detour (Terri Robson) Border Collie 295.5
2 Ob Gr Ch Q’in on the Frewae of Heidesa CDX (Terri Robson) Border Collie 294.5
3 OB Ch Torquins Dancing Queen (Imp Uk) CDX (Sue Willis) Border Collie 294.5
4 Ob Ch Krystalmoon Orion Smuggler CDX UDX WDX (Sue Richardson) Border Collie 293
5 Ob Ch Whitecliff Just Nasa CDX (Paula Edwards) Border Collie 291

Zeta Memorial Cup Overall Points for Dogs 7 Years and Over
Ob Gr Ch Q’in on the Frewae of Heidesa CDX (Terri Robson) Border Collie

sat_testc.jpg

______________________________________________________________________________________

Results for Sunday 31st August

Sponsored by
Sasha’s Blend
and
Mighty Mix

Special Beginners

Place

Place Getter

Points

1 Peanut (Richard Steele) Kelpie X 69.5
2 A Rocky Road (Kaylah Hill) Border Collie 68.5
3 Alchera Mirrabooka (Ann Evans) Golden Retriever 67
4 Samual (Richard Steele) Foxy X Heeler 66.5
5 Toby (Melanie Wyse) Australian Terrier X Jack Russell 66

Novice

Place

Place Getter

Points

1 Karuz’n is a Gamble (Bronwen Burnette) Sibe-Bord 98
2 Goldbrook Rogue N Josh (Karen Hourigan) Golden Retriever 97.5
3 Gunna Go Rockin (Tony Adamson) Working Sheepdog 97
4 Tevra Chamomile Infusion (Linda Guiness) Siberian Husky/Border Collie 97
5 Zazzy Miss Jazzy of Heidesa (Deanne Currie) Border Collie 96

Test A

Place

Place Getter

Points

1 Shayiska Black Comet (Irma Harris) Springer Spaniel / Beardie 143
2 Windaego What the Dickens (Jo Scott) Border Collie 142.5
3 Jalain Vigilant Kassi (Jean Borthwick) Border Collie 142.5
4 Applecross Kiwi Kid of Kerrybrent (Paula Holmes) Border Collie 142
5 Q’s Tonic Too (Sue Willis) Working Sheepdog 141.5

Test B

Place

Place Getter

Points

1 Longroyd Sheez Phanta ADX Adv Gold CDX UDX WDX (Heather Smith) Border Collie 221
2 Soltau Must Be Kahja (Erin Maule) German Shepherd Dog 219.5
3 Amboseli Manyara CDX (Nikki McDowell) Border Collie 219
4 Tear-A-Way Teisha CDX (Ani McManaway) Collie X 216.5
5 Dixie Takota Indian Princess CDX (Donna Barlow) Dobermann 214.5

Test C

Place

Place Getter

Points

1 Ob Ch Krystalmoon Orion Smuggler CDX UDX WDX (Sue Richardson) Border Collie 294.5
2 OB Ch Torquins Dancing Queen (Imp Uk) CDX (Sue Willis) Border Collie 293.5
3 Karuz with Caddo (Karen Sadler) Sibe X German Shepherd Dog 292.5
4 Ob Ch Cosalta Vis a Vis CDX (Lorraine Lennox) Poodle (Standard) 290
5 Ob Ch Whitecliff Just Nasa CDX (Paula Edwards) Border Collie 288.5

TADTC Team Shield – Titahi Bay Canine Obedience Club

Ob Ch Shayiska What a Gem CDX (Kate Winters) English Springer Spaniel
Tear-A-Way Teisha CDX (Ani McManaway) Collie X
Gunna Go Rockin (Tony Adamson) Working Sheepdog

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s